bogowie są wśród nas, kresowy pamiętnik, notatki z dwóch światów
RSS
poniedziałek, 24 października 2016
Ostatni wywiad

Odsypiałam zeszłonocną okazjonalną biesiadę. Były sny, które zapomniałam. Dopiero poranny nieco mi utkwił w pamięci. Wizjosen typu historia fabularna składał się z dwóch części.
W pierwszej był romans między mężczyzną, a dwiema bliźniaczymi siostrami, przebranymi na jakąś kostiumową imprezę, w zielone obcisłe kombinezony, z których zwieszały się długie ramiona niby ośmiornicze. Bohaterowi snu jedna z nich się podobała, a drugiej podobał się on. I to ona go w końcu uwiodła. Miała perwersyjny uśmieszek i długie ciemnorude włosy. Druga podejrzała ich i przeżyła szok. Działo się to w jakiejś niewielkiej miejscowości. Dziewczęta, wraz z rodzicami, mieszkały w dużym parterowym domu z wiejskim obejściem ogrodzonym płotem. W ich mieszkaniu znajdowały się dwa telewizory. Jeden starego typu, lampowy, czarno-biały. Drugi nowszy, z dużym ekranem, na którym - ku mojemu zastanowieniu - wyświetlał się ujęty w kwadrat obraz o wiele mniejszy, kolorowy.
W pewnej chwili akcja wyraźnie zmieniła się.
Część druga ciągnęła się w tym samym miejscu, ale jakby kilkadziesiąt lat wcześniej, panowały czasy drugiej wojny światowej (takie odniosłam wrażenie). Miejscowość (kojarząca mi się nie wiem czemu z Głuszycą z opowieści Darka Kwietnia) zamieszkiwali całymi rodzinami Niemcy, wielu ubranych w mundury wojskowe. Z jakiegoś powodu byli szczególni i dziwni. Tę ich dziwność pamiętałam jeszcze długo w ciągu dnia. Na jakiś umówiony sygnał potrafili zbiec się wszyscy z całej osady, o jakiejś przypadkowej porze, jak gdyby do czegoś się szykując. Ożywiał ich na pół zwierzęcy, w każdym razie niewerbalny wspólny instynkt. Jak zew swojej krwi.
W pewnej sali jeden z owych Niemców, umundurowany leżał na dużej białej płachcie papieru pokrytej czarnymi kropkami (punktami), twarzą do sufitu, podłączony przez słuchawki do jakiegoś urządzenia. Z jego ust wydobywały się pojedyncze dźwięki, niepodobne do niczego, może najwyżej do jakichś pojedynczych stęknięć, zająknięć. Wyraźnie się męczył, a jego przekaz był zupełnie niezrozumiały. Szło o odczytanie owego punktowego zapisu, może kontakt z czymś kompletnie obcym, nieludzkim.

Wieczorem trafiłam przypadkiem pod adres ostatniego wywiadu z Maxem Spiersem, który został wreszcie przetłumaczony. Sen ewidentnie dotyczył jego sprawy. Choć chyba nadal nic nie wyjaśnia. Ogląda się go z narastającym zmęczeniem, spowodowanym popadaniem Maxa w dziwny stan, bełkot i zająknięcia.

21:37, transwizje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 października 2016
Robaczywe jedzenie

Od kilku nocy przed snem pojawiają się uporczywe obrazy podobnego rodzaju, wczorajszej także, ale były wyraźniejsze, towarzyszył im też krótki wizjosen. Wyciągałam roślinny badylek posadzony w doniczce, a tam cały korzonek obłożony jakimiś licznymi małymi obrzydliwymi robalami. Na łodydze znalazłam długą wężowatą glistę, jadowitą. Wrzuciłam to ze wstrętem w ogień. Wtedy pojawiły się inne robale. Jedne podobne do czarnych wieloodnóżastych pajęczaków, inne do otwartych żarłocznie gardeł, inne do kąśliwych wąsatych owadów. Widok przykry i straszny.  

Zrozumiałam przesłanie. Idzie GMO, wraz z roślinożernym dinozaurem korporacji, podpisujących z rządami umowy o wolnym handlu modyfikowaną genetycznie żywnością.

11:55, transwizje
Link
wtorek, 11 października 2016
Ciemność u progu

Wczorajszej nocy krótkie wizje przedstawiały nieznaną mi dziewczynkę, potem chłopca z jakąś prymitywną bronią w ręku, oraz kobietę o wielkich oczach. Później wieczorem z przypadku zaczęłam nagle oglądać Apocalipto Mela Gibsona i tam odnalazłam widziane wcześniej postaci. Jako przepowiadającą dziewczynkę, oraz małego synka Łapy Jaguara i jego matkę, uwięzionych w studni. 

Dzisiaj zaś wizjosen w nieokreślonej porze nocy, mogło być wtedy po północy, jak i przed świtem: znajduję się w domu rodzinnym, w moim dawnym pokoju na piętrze. Zmierzcha się. Podchodzę do okna i wyglądam na ulicę. Ze zdumieniem odczuwam zawrót głowy. Dom jak gdyby płynie ulicą, przemieszczają się sąsiednie budynki i drzewa. Takie same wrażenie, jak w jadącym pociągu, gdy to świat zdaje się przemieszczać wokół, a nie pojazd. Ogarnia mnie lęk i zachwianie równowagi. I myśl, że to już blisko, na dniach, kompletne zaskoczenie.

Teraz już w moim obejściu. Znajduję się na podwórzu przed wejściem do chaty, jakby wracając z drogi późnym wieczorem. Nagle zapada kompletny mrok. Czarne niebo, bez gwiazd, bez księżyca, bez ulicznej lampy, najmniejszego światełka... Paraliżujący lęk.
I zaraz wizja: wielki dinozaur o długiej cienkiej szyi z małą głową. Myślę, że nie drapieżny, i że to samica. Wskakują na jej grzbiet dwa albo trzy małe dinozaurzątka i ona rusza gdzieś dalej.

Po obudzeniu się lubię, zanim wstanę opowiedzieć sen, aby go nie zapomnieć przed opisaniem. Więc mówię:

- Ale miałam sen!
- Ach, i ja też! Jaki dziwny!
- Opowiedz pierwsza.
- Śniło mi się, że zawaliła się jedna ściana w naszym nowym kurniku. Przyjechała jakaś ekipa i komisja, stwierdzili, że nie da się nic zrobić i zaczęli nam wyburzać cały budynek.
- Wydaje się, że miałam przebicie tego samego problemu z przyszłości. Idzie nagły kryzys gospodarczy, jakaś zapaść. 
- Czemu tak sądzisz?
- Choćby dlatego, że w 2008 śniłam kryzys bankowy z kredytami mieszkaniowymi jako nagłe zawalenie się dachu w naszej koziarni i zabicie większości naszych zakoconych rasowym capem kóz. Spadek na giełdzie wtedy przyśnił mi się jako pojedynek dinozaurów namalowanych na wielkich płachtach płótna, sterowanych przez Billa Gatesa. Stąd wiem, że dinozaur we śnie znaczy korporacja, nieludzka systemowa siła. Jeśli dinozaur niedrapieżny, to musi być jakaś potężna struktura państwowa, gospodarcza, finansowa, bankowa, nie wojenna.

10:59, transwizje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 października 2016
W ziemiance

Zaraz po zamknięciu oczu twarz KJATa. Oglądałam przed snem najnowszy filmik, pewnie to przez to.

Wizjosen: w tunelu, jaki odkryto idą ku nam istoty z innego czasu. Jakichś kilka niegroźnych prehistorycznych zwierząt, ogromna ważka i dwie istoty ludzkie, inne od nas, jednak ludzie.

Sen: na tyłach rodzinnej działki, za budynkiem gospodarczym rodzice dawno temu zbudowali ziemiankę, z której potem mama przestała korzystać. Tak zarosła trawskiem, że nawet nikt już o niej nie pamiętał. Zdecydowałam się to odgrzebać, zobaczyć, może do czegoś się nada to dawne przedsięwzięcie. Panował półmrok, wieczorna szarówka, jakaś wilgotna chłodna pora roku, bez zieleni, ani śniegu. Chyba późna jesień. Odkopaliśmy wejście. Było ciekawie urządzone. Wskakiwało się w zagłębienie przed drzwiami wejściowymi, a tam uruchamiała się metalowa zapadnia i ustawiała cię do pionu, jak w bloku startowym, wygodnie wobec drzwi. Zajrzałam przez nie, co jest dalej. Była sionka, zakończona kolejnymi drzwiami, prowadzącymi w głąb piwnicy. A w niej, za progiem rozrzucona niewielka kupka węgla-groszku, niewiele tego było, wyglądało znośnie. Zajrzałam odważnie dalej. W głębi znajdowało się większe pomieszczenie, urządzone jako "pokój". W nim dwa łóżka koło siebie, może trzy. W jednym od lewej ściany wydało mi się, że w zbyt słabym świetle latarki widzę zarys ciała umarłego mężczyzny. Podobnego do mojego ojca, może wujka. Ogarnęła mnie groza i uciekłam, zatrzaskując za sobą drzwi. Do tej pozbawionej światła i świeżego powietrza ukrytej samotni, jak więziennej celi. Dyskutowaliśmy później długo. Że to zamanifestowało się dawno, tuż po zbudowaniu w dobrej wierze tej ziemianki, że to jakiś straszny wpływ tego miejsca musiał być. I że rozumiem, dlaczego nikt tego nie wykorzystywał, mimo włożonych w budowę pieniędzy. Po dłuższych rozważaniach ktoś z nas zdecydował się tam znów zajrzeć. Rzeczywiście leżało ciało mężczyzny, cień podobny do mego ojca, odwrócone twarzą do ściany. W drugim łóżku, po środku pokoju, leżało zmarłe dziecko, mały synek, w kolorze złotym. Miałam wrażenie, że zasnął tu będąc dobrej myśli, lecz nie uzyskał pomocy i wsparcia od ojca. I beznadziejność go dopadła. Koło przeciwległej ściany stało także łóżko, trzecie, ale o tym nie było dyskusji. Zatrzasnęliśmy drzwi, przerażeni. Nie dało się tego nijak przystosować, zrozumieć, zaakceptować. Rodzaj strachu był nieopisywalny, irracjonalny, spoza tego świata.

Dziś wieczorem obejrzałam film dokumentalny "Dziennik zapowiedzianej śmierci" i zrozumiałam o czym był ten sen.

Nad ranem wizja: przyszła odpowiedź z wydawnictwa, entuzjastyczna. Zamiast tekstu, piktogramy, rysunkowe skróty.   

21:24, transwizje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016
Dwunastka

Przedwczoraj zerknęłam trochę na stronę autorstwa niejakiego Jana Chrzciciela, gdzie jest przekaz o tworzeniu dwunastek.

Dzisiaj pierwszy w środku nocy wizjosen: trudno go opisać, bo najwięcej działo się w abstrakcji, umysł chwytał w lot pewne treści bezpośrednio, bez obrazów, lub mimo nich. Treści poza słowami, tak jak to się odbywa w telepatii. Rzecz działa się jak w jakiejś grze, której bazą wyjściową była historia uczniów Jezusa. Idea zostawała wystrzelona do przodu (nie wiem, przez kogo, wychodziła jakby spoza i znade mnie na zewnątrz, tylko, kto dyktował sen? Widziałam to jak jakiś niewidzialny pocisk wystrzelony wzdłuż asfaltowej drogi przed siebie). Wraz z tym wystrzałem ruszaliśmy spontanicznie biegiem w pogoni za pociskiem, aby go schwytać w locie. Widziałam kilkoro osób. Kiedy udało się się go złapać uruchamiała się w każdym wiedza, potrzebna do podjęcia gry. I odpowiednia „tożsamość”, czy raczej rola do zagrania. Piotra, Pawła, czy inszych apostołów. Zawsze dwunastu, dwanaścioro. Każdy kto schwytał to "coś", mógł zainicjować powstanie swojej dwunastki, na tych samych zasadach.

Z dalszego snu pamiętam wizję: stoję wśród ludzi czekających na lotnisku, przy wyjściu, na kogoś. W drzwiach pojawia się kobieta, która właśnie przyleciała z daleka, ze świata, dość wysoka, szczupła, bladawa na twarzy, poważna, jakaś szycha, którą otoczyli ważniejsi od nas odbierający. Słyszę zdanie z jej ust, mówione do witającego. Że trzeba sprawdzić, czy może rozmieścić? wszystkie posłane? wcześniej osoby, także te żyjące samotnie i na odludziu… Miałam wrażenie, że kobieta jest jakąś zarządzającą specjalnym zakonem kobiecym, i sama żyje w zupełnym wyrzeczeniu. Wydawała się dość sroga.

W kolejnym śnie wylądowałam w mieście, które uważałam za Warszawę. Wysokie wieżowce, ulice szerokie, brak tłoku i samochodów. Weszłam do sklepu, żeby coś kupić do jedzenia. Było to jakby na mojej dawnej ulicy, ale sklep w środku dziwnie się zmienił. Lada była inna, obudowana, nieprzeźroczysta. Stał za nią mężczyzna, który obsługiwał jeszcze kogoś przede mną. Zauważyłam na półkach wielki kloc sprasowanego mięsa, z którego odcinano żądane kawałki na sprzedaż, gdzie indziej jakiś tłuszcz, wyglądający jak bryła smalcu. Zrezygnowałam z zakupów, bo nie miałam ochoty na mięso. A żadnego urozmaicenia tam nie było. Pamiętam jeszcze, wieczorną porą jakiegoś człowieka leżącego na brzegu chodnika, którego sprzątały jakieś służby.
W którymś momencie zorientowałam się, że znalazłam się w jakimś innym czasie, niż mój, a może to świat alternatywny? Idąc ulicą zauważyłam idącą mi naprzeciw jakimś mostkiem dziewczynę. Postanowiłam sprawdzić, czy mnie widzi. Bo może jestem tu niewidzialna? Stanęłam naprzeciw niej i czekałam, aż podejdzie. Zatrzymała się i uśmiechnęła.
- Widzisz mnie? – zapytałam.
- Tak.
- Nie jestem stąd.
- Wiem.
- Co to za miasto?
- Warszawa.

Ruszyłyśmy na miasto, bo dziewczyna postanowiła mnie po nim oprowadzić. Spotkałyśmy jakichś jej znajomych. Między innymi kobietę w dojrzałym wieku, zdaje się nauczycielkę.
- Czy na świecie panują wojny? – zapytałam więc.
- Nie. Nie ma wojen – odpowiedziała moja znajoma.
- A który macie teraz rok? – dociekałam dalej.
Wtedy włączyła się w rozmowę owa „nauczycielka”. Zrobiła grymas wielkiego zastanawiania się i otworzyła usta, chcąc coś powiedzieć, ale nie mogła sobie przypomnieć. Po chwili stwierdziła:
- 2999 czy 3999, tak jakoś.
Zdumiało mnie to i zamilkłam, choć myślałam, że to jakaś podpucha. Czy oni wciąż tu stosują datowanie wg ery chrześcijańskiej? Poza tym podany rok przekraczał nawet datę końca naszej ery podaną przez Nostradamusa. Coś się nie kleiło.

Wczorajszy sen ma się dopełniająco do dzisiejszego o grze w 12. W rodzinnym domu na parterze zjawiło się trochę gości. Przyjmuję ich razem z siostrą, umożliwiając nocleg. Jest m.in. RoD, gość z wielką patriarchalną brodą, mówię do niego najpierw per: Pawle, a potem poprawiam się na Piotra, bo nie mogę sobie przypomnieć jego imienia. Jest też para Tybetańczyków z synkiem, i jeszcze jacyś nieznani mi na jawie ludzie. Nie wiem, po co ten zjazd.
Kładę się spać na tapczanie, pośród nich i zapadam w trans. Mam widzenie, że w połowie października zacznie się jakieś dramatyczne zamieszanie w kraju, na świecie, nie zapamiętałam co. Chaos, rozgardiasz, ale raczej nie wojna. Coś jak nagły kryzys finansowy, załamanie. Na koniec ukazał mi się plakat, przedstawiający twarz żeńskiej istoty okoloną gęstwą wzburzonych włosów, tak jak na znanym plakacie Che Guevary. Przy lepszym wpatrzeniu się rozróżniłam, że to głowa sarny wychylająca się z krzaka. Świetny symbol bogini lasu, Diany. Przy czym pamiętam, że la diane, znaczy Pobudka. Pod spodem napis: Puszcza Białowieska. I zaraz obraz stosów pociętych pni drzew.
Budzę się w pełnym ludzi pokoju. Są jacyś zgaszeni, nieaktywni, jakby na coś czekają. Zastanawiam się, kto przyrządzi śniadanie, kto je opłaci. Nikt się na razie nie wychylał, więc i ja nie podniosłam tematu. Dałam nocleg, więc chyba na razie starczy. Siostra sprowadziła elektryka, bo pojawiła się awaria, licznik dymił z przeciążenia prądu. Elektryk dłubał coś na zewnątrz okna w przewodach zewnętrznych.

10:28, transwizje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 września 2016
Ćma

Dwa, a może trzy dni temu podczas rozmowy wieczornej w kuchni przy ciemnym oświetleniu nagle przeleciała koło mnie wielka czarna ćma i zygzakowatym niezwyczajnie prędkim lotem skierowała się w kierunku zlewu. Po czym znikła. A. też ją zauważyła, przerwałyśmy rozmowę i dłuższą chwilę rozprawiałyśmy o tym. Poszłam nawet szukać owada, ale go nie znalazłam. Pomyślałam, że to jakiś duch, ale nie pomyślałam czyj.

Ciężka noc. Zwidy. Z kociej perspektywy. Raz usta jakiejś smutnej starszej kobiety, może moje. Kluska wyzdrowiał i bawił się z czarną Kicią. Wyglądał tylko inaczej, miał dwoje oczu i bure łatki na pyszczku. Nie mogąc spać usiadłam i modliłam się jakiś czas. Rano, podczas obrządku Kluseczka odszedł. Już bardzo wychudzony, zimny i sztywny.

Wczoraj jeszcze łudziłam się, że może z tego wyjdzie, że to tylko zakłaczenie. Dostał dużą dawkę olejku parafinowego. Ale nie, nic takiego nie wydalił. Zapewne zatruł się otrutą myszą.

Pochowałyśmy go koło Miłej. Kolejny kamień położony na zwierzęcym cmentarzyku.

10:41, transwizje
Link
wtorek, 20 września 2016
Bogowie stwórcy

Po obejrzeniu przed snem filmu "Prometeusz" (podobały mi się wizualizacje, reszta to kopia Obcego, choć niektóre rozwiązania graficzne nawiązują chyba bardziej do mitologii greckiej) rano, przy wybudzaniu się zaczęłam widzieć jakieś ciemne poruszające się postaci. Kiedy skoncentrowałam się w głąb rozróżniłam potężnego czarnego bardzo wysokiego dinozauroida, manipulującego rękami przy niewielkiej przy nim figurce człowieka (miał jaśniejszą od niego barwę, szarawą). Wyglądało jakby odkręcał lub przykręcał mu głowę, lub jeszcze wtykał mu coś do mózgu. Człowiek był bezwładny, jak lalka. Wkrótce dinozauroid zniknął, jego miejsce zajęła wysoka boska przepiękna kobieta. Z jej ust wydostawała się jasna energia, która trafiała w usta człowieka. Po chwili postać kobiety przemieniła się w równie szczupłą i wysoką kosmitkę o wielkich migdałowych czarnych oczach. To była ta sama istota.

10:06, transwizje
Link
środa, 14 września 2016
Na wschodzie

Najświeższy wideoklip Marii Peszek, autorstwa Anny Maliszewskiej, kręcony bodajże w Kijowie, na przełomie sierpnia i września, kojarzy mi się dziwnie bardzo ze snem opisanym tutaj, 7 sierpnia.

16:34, transwizje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 września 2016
Zaświaty

Przed snem znów czarne oczy humanoidalnej istoty, tak samo przymrużone, jedno bardziej od drugiego. Odniosłam wrażenie, że istota owa słabnie i jest umierająca...

We śnie błąkałam się późnym popołudniem po piotrkowskim cmentarzu. Razem z dawną koleżanką, która usiłowała w końcu mnie stamtąd wyciągnąć. Zajęłam się jednak nad jednym z grobów wróżeniem z kart. Był to dziwny tarot. Karty ukazywały rysunki układów karcianych. Rozłożyłam od góry po cztery karty w pięciu rzędach, nie bardzo wiedząc, co mają owe rzędy pokazywać. Przyjrzałam się niektórym kartom w dwóch najwyższych, zapewne opowiadających przeszłość. Na jednej był układ trzech odwróconych giermków, a na drugiej trzech odwróconych mieczy. Opowiadało to o samotności, rozpadzie układów ze znajomymi, braku przyjaciół i nieprzekazywalnym bólu z tego z powodu. W końcu zniecierpliwiona moim lekceważeniem jej koleżanka odeszła w swoją stronę. Na cmentarzu było wielu ludzi, kręcili się, bo zbliżało się święto zmarłych. Liczyłam, że ją łatwo odnajdę, gdy skończę, ale tak się nie stało. Znikła. Pewnie wyszła z cmentarza. 

Błąkałam się dalej w narastającej frustracji. Pochylałam się nad jakimś pustym grobem. Zapadł wieczór. Ludzi przybywało. Potem ruszyłam alejką i nagle natknęłam się na idącego w parze z jakimś nieznajomym człowiekiem, mojego mistrza reiki, na jawie nieżyjącego już Piotra B. Powitałam go, spojrzał na mnie zaskoczony i zmieszany. Urwał kontakt ze mną na dłuższy czas przed swoją śmiercią, o której dowiedziałam się bardzo niedawno zresztą. Odpowiedział, ale nie wykazał żadnego odruchu i chęci porozmawiania ze mną, więc szłam dalej. 

Wyszłam z cmentarza i zaczęłam myśleć o powrocie do rodzinnej miejscowości, do domu. Właśnie uciekł mi ostatni autobus. Było około 20 godziny. Nagle zaczęłam biec ulicą, brukowaną, z ceglanym murem z boku, bo usłyszałam odgłos z dworca PKP odjeżdżającego pociągu. Może jeszcze zdążę! Nie widziałam otoczenia wyraźnie, tak jakbym była bez okularów. W końcu trafiłam na róg ulicy, były tam otwarte drzwi jakiejś kolejowej stróżówki. Gdy przystanęłam widzenie wyostrzyło się. Spytałam o wejście na dworzec, gdzie jest.

- Najbliższe dopiero pod Łodzią - odpowiedział strażnik. - Nie ma tu dworca. Tylko ja.

Zawróciłam na dworzec PKS. Dopadłam jakiegoś zapełnionego pasażerami autobusu, odjeżdżającego ze stanowiska. Choć nie miałam żadnych pieniędzy w kieszeniach na bilet. W rozpaczy postanowiłam jechać na gapę, może tylko podjechać bliżej w moim kierunku. Stanęłam blisko kierowcy, bo zresztą dalej się nie dało wejść. I zaczęłam z nim rozmawiać. W języku może niemieckim, a może holenderskim, nie wiedziałam dokładnie. Widziałam siebie z boku jako obcą mi na jawie kobietę w wieku średnim. To po to, aby go oswoić i przekonać, że mam bilet. Może się uda bez kontroli. Wyjechaliśmy na obrzeża miasta. Było inne, niż w rzeczywistości. Leżało nad brzegiem morza, w zatoce były niewielkie wysepki, a na nich dziwnie, piękne starożytne posągi. Zorientowałam się, że jestem w zaświatach.  

10:36, transwizje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 września 2016
Ogrzewanie ochładzanie

Notatki do poprzedniego wpisu. Sen spełnił się następująco:

Pogadałam sobie wczoraj wieczorem niespodziewanie na czacie z fejsbukową znajomą, która jest teraz zafascynowana kwestią urządzenia sobie domowej chłodni. (We śnie było na odwrót, szło o ogrzanie zimą pokoju). Napisała co następuje:

JAZ: nasza chałupa ma wnękę z cienką ścianą w aneksie na piec i stare oryginalne zawiasy do drzwi i tam biegną rury z zimną wodą... chcę to wykorzystać do stworzenia lodówki bez prądu...

Jej historia tłumaczy początek snu. Zjechała bowiem, podobnie jak ja, z Warszawy na pogranicze, jednak zachodnie, poniemieckie tereny. Kupiła stary poniemiecki dom, który próbuje od kilku lat wraz z mężem urządzić i odbudować.

Kwestia rozmowy z Wojciechem J. wypełniła się z kolei dzisiaj, gdy przeczytałam jego najświeższy wpis na Tarace na temat Tollego. Tak! Uśmiechałam się dziwnie kobiecym uśmiechem tego człowieka!  

19:41, transwizje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 83
Archiwum